NEO
NEO
€26.00*
Available, delivery time: 2-3 working days
The safety razors in the entry-level NEO series are equipped with the head of our proven and popular classic R 89. This gently tuned, closed comb razor head makes it easy for beginners to start sustainable shaving with a classic safety razor, leaving only smooth skin behind.
Thanks to its pleasant weight and the non-slip handle element, the safety razor fits comfortably in the hand and glides effortlessly over the skin.
- Classic safety razor with closed comb
- Gentle geometry
- 1 classic razor blade included with the razor
| weight: | 89 g |
|---|---|
| width: | 40 mm |
| length: | 105 mm |
| Category: | Razor |
| Chrome: | brilliant chrome plated |
| Design Series: | |
| Colour: | salvia green |
| Material: | Metal, chrome-plated with soft handle element |
| Shaving system: | Safety Razor, closed comb |
| EAN: | 4028982015672 |
Manufacturer information:
Hans-Jürgen Müller GmbH & Co. KG
Hauptstraße 18
08328 Stützengrün
Germany
[email protected]
Safety information:
Please observe the product leaflet. PDF DownloadMADE IN GERMANY
CRAFTSMANSHIP AND INNOVATION
TIMELESS DESIGN