SHAVECARE
SHAVECARE
€7.40*
Available, delivery time: 2-3 working days
All of MÜHLE’s soaps are free from animal ingredients and developed according to fine recipes. They’re also particularly sustainable as MÜHLE’s shaving soaps are packaged without plastic and are extremely economical. A soothing pleasure for many months!
Aloe Vera – gentle and caring
Especially recommended for sensitive skin, but of course for all skin types, too. The basic substance is extracted from the pulp of aloe vera grown in the Mediterranean area. Its very particular ingredients with strong moisturizing, soothing and preserve the skin during shaving. Aloe Vera has been known since ancient times for its caregivers properties. It provides a refreshing and soothing power.
A rich, subtly scented lather is created using shaving soap and a brush with water – either in a bowl or directly on the skin. Moisten both brush and skin, use circular motions to pick up some soap, then lather directly on the skin. Ideal application time: 2–3 minutes. Shave as usual. Always use a sharp blade to avoid irritation.
| width: | 61 mm |
|---|---|
| height: | 25 mm |
| length: | 61 mm |
| Category: | Shaving Soap |
| Design Series: | SHAVECARE |
| Ingredients: | no PEGs, no aluminium, no colourants, no microplastics, no mineral oils, no parabens, no silicones |
| Application: | Pre Shave |
| Category: | Skincare |
| Vegan: | Vegan |
| Scent: | Aloe Vera |
| EAN: | 40 28982 01038 7 |
Manufacturer information:
Hans-Jürgen Müller GmbH & Co. KG
Hauptstraße 18
08328 Stützengrün
Germany
[email protected]
MADE IN GERMANY
CRAFTSMANSHIP AND INNOVATION
TIMELESS DESIGN
Would you like exclusive insights into the MÜHLE cosmos and current developments?
The MÜHLE newsletter appears regularly and informs you about new products, tips on wet shaving and promotions in the MÜHLE shop. Subscribe now and receive a 10% discount on your next order.