SHAVECARE
SHAVECARE
€7.40*
Available, delivery time: 2-3 working days
All of MÜHLE’s soaps are free from animal ingredients and developed according to fine recipes. They’re also particularly sustainable as MÜHLE’s shaving soaps are packaged without plastic and are extremely economical. A soothing pleasure for many months!
Sandalwood – warm and sensual
Suitable for normal and dry skin. The valuable ingredients originate from selected essences of Oriental sandalwood. The precious, essential oil is used, which is achieved by a multi-stage distillation process. Sandalwood nourishes and pampers the skin and the senses. With fine fragrance notes of coriander and star anise.
A rich, subtly scented lather is created using shaving soap and a brush with water – either in a bowl or directly on the skin. Moisten both brush and skin, use circular motions to pick up some soap, then lather directly on the skin. Ideal application time: 2–3 minutes. Shave as usual. Always use a sharp blade to avoid irritation.
| width: | 61 mm |
|---|---|
| height: | 25 mm |
| length: | 61 mm |
| Category: | Shaving Soap |
| Design Series: | SHAVECARE |
| Ingredients: | no PEGs, no aluminium, no colourants, no microplastics, no mineral oils, no palm oil, no parabens, no silicones |
| Application: | Pre Shave |
| Category: | Skincare |
| Vegan: | Vegan |
| Scent: | Sandalwood |
| EAN: | 4028982012510 |
Manufacturer information:
Hans-Jürgen Müller GmbH & Co. KG
Hauptstraße 18
08328 Stützengrün
Germany
[email protected]
MADE IN GERMANY
CRAFTSMANSHIP AND INNOVATION
TIMELESS DESIGN
Would you like exclusive insights into the MÜHLE cosmos and current developments?
The MÜHLE newsletter appears regularly and informs you about new products, tips on wet shaving and promotions in the MÜHLE shop. Subscribe now and receive a 10% discount on your next order.