STARTER Gift Set
STARTER Gift Set
€49.00*
Available, delivery time: 2-3 working days
The perfect introduction to shaving culture: the MÜHLE Starter Set combines a high-quality ash wood shaving brush, Sandalwood shaving cream, a shaving towel made from organic cotton and an informative booklet with shaving tips. The ideal combination for anyone discovering classic wet shaving or looking to refine their ritual. Using the vegan Black Fibre shaving brush, the Sandalwood shaving cream can be effortlessly worked into a fine, creamy lather with warm, woody fragrance notes. The gentle massage effect of the brush helps prepare the skin optimally for shaving. The included MÜHLE shaving towel made from fine waffle piqué can be dampened and applied as a “hot towel” to prepare the skin before shaving or used afterwards to gently dry the skin. Further practical tips and useful information on preparation, shaving and care can be found in the accompanying booklet.
The set includes:
- RYTMO shaving brush, ash wood, Black Fibre knot
- SHAVECARE shaving cream Sandalwood, 75 g tube
- Shaving towel made from cotton piqué
- Booklet “How To Shave” (German + English)
In this process it attains high resistance to water, the grain is accentuated and the wood takes on its brown colour. In order to preserve the naturalness of the surface, however, it is treated only with oil, not lacquered. This provides the wood with perfect protection against water and makes it particularly long-lasting.
| width: | 143 mm |
|---|---|
| height: | 173 mm |
| length: | 95 mm |
| Application: | Beard and Hair |
| Brush Head: | Black Fibre |
| Category: | Gift set, Shaving Brush, Shaving Cream, Shaving Towel |
| Design Series: | RYTMO, SHAVECARE |
| Material: | Steamed Ash |
| Replaceable brush head: | No |
| Ring size: | M - 21 mm |
| Scent: | Sandalwood |
| Vegan: | Vegan |
| Colour: | brown |
| EAN: | 4028982019434 |
Manufacturer information:
Hans-Jürgen Müller GmbH & Co. KG
Hauptstraße 18
08328 Stützengrün
Germany
[email protected]
MÜHLE SHAVECARE Shaving cream sandalwood
Aqua (Water), Potassium Stearate, Potassium Palmitate, Potassium Cocoate, Glycerin, Sodium Stearate, Sodium Palmitate, Sodium Cocoate, Cera Alba (Beeswax), Cetyl Palmitate, Sodium Silicate, Parfum (Fragrance), Santalum Album Oil, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes
MADE IN GERMANY
CRAFTSMANSHIP AND INNOVATION
TIMELESS DESIGN