TRADITIONAL
TRADITIONAL
€144.00*
Available, delivery time: 2-3 working days
- Classic safety razor
- Entirely made of stainless steel
- Longer handle (approx. 99 mm)
- Direct shaving properties
- Recommended for experienced users
- Designed for facial shaving
- Well suited for thick beard growth and longer beard hairs
- 1 classic razor blade included with the razor
Stainless steel stands for cool elegance and robustness like hardly any other material. It is particularly durable and brings a timeless beauty that lasts.
At MÜHLE, we use 316 L stainless steel – also known as marine grade – which is valued for its hypoallergenic properties and commonly used in jewellery and medical technology.
| weight: | 113 g |
|---|---|
| width: | 42 mm |
| length: | 106 mm |
| Design Series: | TRADITIONAL |
| Material: | Stainless Steel |
| Shaving system: | Safety razor, open comb |
| Colour: | silver |
| Vegan: | Vegan |
| Category: | Razor |
| EAN: | 40 28982 01522 1 |
Manufacturer information:
Hans-Jürgen Müller GmbH & Co. KG
Hauptstraße 18
08328 Stützengrün
Germany
[email protected]
Safety information:
Please observe the product leaflet. PDF DownloadMADE IN GERMANY
CRAFTSMANSHIP AND INNOVATION
TIMELESS DESIGN
Would you like exclusive insights into the MÜHLE cosmos and current developments?
The MÜHLE newsletter appears regularly and informs you about new products, tips on wet shaving and promotions in the MÜHLE shop. Subscribe now and receive a 10% discount on your next order.