ESSENTIALS
ESSENTIALS
€7.95*
Available, delivery time: 2-3 working days
ESSENTIALS. This practical aluminium soap box with dip tray has space for the essentials and is also wonderfully light. It’s the perfect place to put your ESSENTIALS Shampoo Bar and ESSENTIALS Body Soap Bar. Thanks to its built-in drip tray, both products dry effortlessly after use. The subtle shimmer of its matt-brushed surface looks good both in the bathroom and in your luggage.
The tin is supplied without soap. It also fits most commercially available soaps.
| width: | 70 mm |
|---|---|
| height: | 37 mm |
| length: | 102 mm |
| Design Series: | ESSENTIALS |
| Material: | Aluminium |
| Suitable for: | ESSENTIALS Shampoo Bar / ESSENTIALS Body Soap Bar |
| Vegan: | Vegan |
| Colour: | silver |
| EAN: | 4028982017140 |
Manufacturer information:
Hans-Jürgen Müller GmbH & Co. KG
Hauptstraße 18
08328 Stützengrün
Germany
[email protected]
MADE IN GERMANY
CRAFTSMANSHIP AND INNOVATION
TIMELESS DESIGN