MÜHLE
PURIST
PURIST
Shaving brush
Product number:
091 H 52
€130.00*
Available, delivery time: 2-3 working days within Germany
Boiled down to the essentials and simple – that’s what PURIST is all about. The series wows customer with its gently rounded silhouette. PURIST indulges in a little extravagance only with its neck, which is also reflected in the choice of materials. The Karelian masur birch and the new dark grained beech captivate with their unusual grain. However, PURIST also comes up with the goods in traditional black.
Exceptional in colour, varied in structure. A natural ageing process gives the beech wood it’s accentuated and contrasting grain. Finished in elegant shades of grey and soaked in precious resin, the high-gloss surface of the handles allows water and soap lather to drip off with ease.
A tried and trusted classic and the undisputed leader of the natural hair range, silvertip badger is particularly soft and flexible and is exclusively handmade at MÜHLE. Its silver sheen and the black band around each individual hair, which connoisseurs call a mirror, are noble distinguishing features. Its fine, conically shaped hair absorbs a lot of water and guarantees a dense, creamy lather.
| weight: | 126 g |
|---|---|
| width: | 37 mm |
| height: | 113 mm |
| Category: | Shaving Brush |
| Replaceable brush head: | Yes |
| Ring size: | M - 21 mm |
| Colour: | grey-brown |
| Material: | Grained beech |
| Design Series: | PURIST |
| Brush Head: | Silvertip badger |
| Chrome: | brilliant chrome plated |
| EAN: | 4028982019250 |
Manufacturer information:
Hans-Jürgen Müller GmbH & Co. KG
Hauptstraße 18
08328 Stützengrün
Germany
[email protected]
MADE IN GERMANY
CRAFTSMANSHIP AND INNOVATION
TIMELESS DESIGN
Would you like exclusive insights into the MÜHLE cosmos and current developments?
The MÜHLE newsletter appears regularly and informs you about new products, tips on wet shaving and promotions in the MÜHLE shop. Subscribe now and receive a 10% discount on your next order.