MÜHLE
REPLACEMENT
REPLACEMENT
Top of safety razor head
Product number:
R 41 TOP
€10.00*
Available, delivery time: 2-3 working days within Germany
- Replacement: Top cap for safety razor, chrome-plated
- Suitable for all MÜHLE safety razors with open comb (*except ROCCA, COMPANION)
- When choosing the top cap, make sure that it fits your shaving system (closed comb or open comb).
Without chrome, the world would lose much of its lustre. In the finish used for our wet shaving accessories, chrome demonstrates its best qualities: it is corrosion-resistant, exceptionally durable, and has a luxurious, alluring shine. When contrasted with this, the colours and shapes of other premium materials are shown to their very best advantage.
Only straight razors are even more traditional. The MÜHLE safety razor with open tooth comb clearly requires a watchful eye and a steady hand. The comparatively wide teeth and flat positioning of the blade promise an extremely direct and aggressive shave – this makes wiry and longer beard hair easier to reach and shave off. For advanced and professional shavers who know exactly what they’re doing during their daily care ritual.
| weight: | 15 g |
|---|---|
| width: | 20 mm |
| height: | 12 mm |
| length: | 42 mm |
| Category: | Spare Part |
| Chrome: | brilliant chrome plated |
| Material: | Chrome-plated metal |
| Personalisation: | without individualisation |
| Shaving system: | Safety razor, open comb |
| Vegan: | Vegan |
| Colour: | chrome |
| EAN: | 4028982008278 |
Manufacturer information:
Hans-Jürgen Müller GmbH & Co. KG
Hauptstraße 18
08328 Stützengrün
Germany
[email protected]
Safety information:
Please observe the product leaflet. PDF DownloadMADE IN GERMANY
CRAFTSMANSHIP AND INNOVATION
TIMELESS DESIGN