MÜHLE
SOPHIST
SOPHIST
Shaving brush
Product number:
93 K 44
€115.00*
Available, delivery time: 2-3 working days
Cultivated, cosmopolitan and sophisticated in the best sense of the word: SOPHISTicated is MÜHLE’s design classic. This classic, archetypal form is our personal tribute to the origins of shaving culture. Precious materials complete its elegant appearance, which, thanks to its design, is at once timeless and contemporary. Each handcrafted model bears the manufactory’s engraved logo on the chromed base. SOPHIST also stands out with its extra-large brush head. The best shaving brushes Silvertip Fibre® and silvertip badger are the icing on the cake of this mature product with character.
High-grade resin is a high-quality synthetic material, the surface of which is processed and refined separately. The material is ideal for exclusive accessories and writing implements because it facilitates a broad spectrum of modern and classical designs in many attractive colours.
To begin with, the aesthetic basic shapes for brush and razor handles are turned out of solid rods. Then each individual work piece is polished in several passes to give the surface its special gleam. This processing method lends the models a pleasant feel and secures their beauty for many years to come.
To begin with, the aesthetic basic shapes for brush and razor handles are turned out of solid rods. Then each individual work piece is polished in several passes to give the surface its special gleam. This processing method lends the models a pleasant feel and secures their beauty for many years to come.
A tried and trusted classic and the undisputed leader of the natural hair range, silvertip badger is particularly soft and flexible and is exclusively handmade at MÜHLE. Its silver sheen and the black band around each individual hair, which connoisseurs call a mirror, are noble distinguishing features. Its fine, conically shaped hair absorbs a lot of water and guarantees a dense, creamy lather.
| weight: | 146 g |
|---|---|
| width: | 36 mm |
| height: | 100 mm |
| Replaceable brush head: | Yes |
| Ring size: | L - 23 mm |
| Colour: | black |
| Category: | Shaving Brush |
| Material: | High-grade resin |
| Brush Head: | Silvertip badger |
| Chrome: | brilliant chrome plated |
| Design Series: | SOPHIST |
| EAN: | 4028982934041 |
Manufacturer information:
Hans-Jürgen Müller GmbH & Co. KG
Hauptstraße 18
08328 Stützengrün
Germany
[email protected]
MADE IN GERMANY
CRAFTSMANSHIP AND INNOVATION
TIMELESS DESIGN
Would you like exclusive insights into the MÜHLE cosmos and current developments?
The MÜHLE newsletter appears regularly and informs you about new products, tips on wet shaving and promotions in the MÜHLE shop. Subscribe now and receive a 10% discount on your next order.